Przedsiębiorco – czy paczka do Czech się opłaca?

Przedsiębiorco – czy paczka do Czech się opłaca?

20 sierpnia 2018 Off By Oskar Jasiński

Przedsiębiorca chcąc rozwinąć swoją działalność często musi wziąć pod uwagę konieczność rozszerzenia rynku zbytu o kolejne państwa. Nie jest to jednak taki prosty zabieg, trzeba bowiem wziąć pod uwagę szereg czynników na podstawie których można wybrać państwo w którym zyski będą największe. Przede wszystkim właściciel firmy musi zastanowić się czy jego produkt zostanie dobrze przyjęty na zagranicznym rynku. Aby tak się stało jego oferta musi być konkurencyjna, najlepiej zatem aby cena oferowanego produktu nie była zbyt wygórowana. Na cenę towaru składa się koszt wyprodukowania, marża dla producenta oraz koszty transportu, które mogą się znacznie różnić w zależności od państwa, w którym wyrób będzie sprzedawany.  Stąd jednym z kierunków rozwoju działalności w przypadku polskich właścicieli firm mogą być Czechy. Jednym z kryteriów decydujących o wyborze tego właśnie państwa może być atrakcyjna cena wysłania paczki do Czech w porównaniu do ceny wykonania tej samej usługi do innego, dalszego państwa. W tym artykule zastanowimy się nad tym czy paczka do Czech rzeczywiście jest tańsza i czy wybranie tej opcji ma wpływ na zysk z inwestycji.

Firma, która stworzy nowe siedziby w innych państwach musi liczyć się z koniecznością wysyłania do tych krajów dużej ilości przesyłek różnego rodzaju m.in. dokumenty, produkty na sprzedaż itp. Dlatego tak istotna jest cena usług wysyłkowych w przypadku wybranych rynków zagranicznych. Dla porównania koszt paczki do Czech (na podstawie cen jednego z kurierów) może być tańszy od tej samej samej usługi do Norwegii o całe 66,03 zł (paczka do Czech: 31,61 zł, paczka do Norwegii 97,64 zł). Jak widać paczka do Czech wypada o wiele korzystniej, dzięki czemu w tym państwie można zaoferować ten sam produkt po dużo niższej cenie.

Ceny kurierów również są dużym plusem w przypadku gdy dana firma nie posiada swojej siedziby w konkretnym państwie a jedynie daje możliwość ludziom z tego państwa na zakup swoich produktów z wysyłką do ich kraju. Ludzie z Czech chętniej kupią dany produkt jeśli koszt przesyłki do Czech nie będzie zbyt wygórowany. Osiągnąć to można właśnie dzięki znalezieniu kuriera z najatrakcyjniejszą ofertą.

szybki i tani kurier

Dodatkowym atutem, dzięki któremu zmniejszymy koszty dodatkowe związane z wprowadzeniem produktu na Czeski rynek, jest niewielka odległość od tego państwa do Polski. Wiąże się to z tym, że możemy nie tylko liczyć na tanie wysłanie przesyłki do Czech za pośrednictwem firm kurierskich, ale również na własną rękę zorganizować taki transport dla swoich produktów. Jest to korzystne zwłaszcza w przypadku gdy dana firma będzie wysyłać dużą ilość paczek do Czech. Wtedy można sprawdzić czy koszt zatrudnienia kuriera oraz kupienie odpowiedniego samochodu nie będzie, w perspektywie czasu, dużo tańszą opcją niż zewnętrzna firma.

Transport paczek do Czech z Sendello

Podsumowując, paczki do Czech mogą być opłacalne z dwóch, łączących się powodów: bliskość tego państwa sprawia, że większa ilość kurierów oferuje swoje usługi do tego kraju a co za tym idzie ceny mogą być dużo korzystniejsze niż w przypadku państw znajdujących się dużo dalej. Dodatkowo dzięki tej samej bliskości przedsiębiorca może rozważyć stworzenie własnej, być może bardziej opłacalnej, firmy transportowej. Dzięki odpowiedniemu zmniejszeniu kosztów transportu zmniejsza się również cena finalna produktu a co za tym idzie zwiększa się zainteresowania danym towarem oraz potencjalny z niego zysk. Taki niewielki szczegół jak cena paczki do Czech czy innego kraju ma ogromny wpływ na to czy dana inwestycja się opłaca.